GŁOS SENIORA NA RZECZ BEZPIECZEŃSTWA
Mądry Senior!
Stowarzyszenie MANKO-Głos Seniora na rzecz bezpieczeństwa.
Seniorze, nie daj się oszukać… to hasło powtarzane jest obecnie tysiące razy i na wiele sposobów. Ciągła edukacja – jak się okazuje – jest niezbędna. Od dawna przewodnictwo w tym zakresie przejęło Stowarzyszenie MANKO-Głos Seniora. Ma już za sobą …30 warsztatów stacjonarnych, w których wzięło udział ponad 15 000 seniorów, ponad 30 warsztatów online, z których skorzystało ponad 100 000 seniorów, 15 konferencji prasowych, z wielu miejsc w Polsce, produkcję i emisję 3 spotów promocyjnych / dotarcie do ponad 2 milionów seniorów/, kilkadziesiąt audycji w mediach ogólnopolskich –TVP, Polsat, Radio Zet itd.
Senior musi być mądry, by odważnie przeciwstawiać się czyhającym z różnych stron niebezpieczeństwom! 29 kwietnia 2022 r kolejna konferencja , która odbyła się pod kierownictwem prezesa Stowarzyszenia Łukasza Salwarowskiego poświęcona „sytuacji osób starszych w czasie pocovidowym i w czasie nowych zagrożeń związanych z wojną w Ukrainie, kwestiom bezpieczeństwa i roli kampanii społecznych ” dała kolejne wskazówki jak można skutecznie edukować i aktywizować osoby 60+. Dzięki angażowaniu w takie spotkania przedstawicieli społeczności senioralnych różnych regionów, wiadomości bardzo aktualne i najbardziej powszechne mają możliwość dotarcia do seniorów. Postaram się być dobrym ambasadorem kampanii „Stop manipulacji, nie daj się oszukać!” na terenie miasta i gminy Skała. Przywiezione dokładnie opracowane materiały dotrą niebawem do Was drodzy Seniorzy, mam nadzieję, że staniecie się bardziej wyczuleni na niepokojące zjawiska. Zrozumiecie znaczenie mechanizmów: spoofingu, phishingu, smishingu, vishingu oraz poznacie rodzaje oszustw „na telefon zza granicy”, „na blika”, „na spadek”, na „amerykańskiego żołnierza”, „nieistniejącego pieska”, „na elektryka”, „na fotowoltaikę” i wiele innych.
Drodzy Seniorzy ,konferencja dostarczyła również wiele ciekawych wyników z sondaży o seniorach. Niebawem będą dostępne w naszej zakładce. To bardzo ciekawa analiza naszych zachowań, przykładowo przytoczę: na pytanie czy miał pan/ pani styczność z oszustwem przez Internet? aż 50 % seniorów odpowiedziało, że tak… niestety na pytanie czy pan/pani chce się angażować w zorganizowane działania oferowane dla seniorów / w tym edukacja ostrzegająca/ – tylko około 50% seniorów odpowiedziało, że „tak”. No cóż, zróbmy wszystko w naszym senioralnym środowisku, edukujmy się, angażujmy znajomych, zachwalajmy aktywność… będzie się nam żyło lepiej!
Tekst i foto Barbara Szwajcowska