PATRIOTYCZNE ŚWIĘTOWANIE
ZE SKALSKIMI SENIORAMI
Szanowni Państwo!
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
PATRIOTYCZNE ŚWIĘTOWANIE ZE SKALSKIMI SENIORAMI
11 listopada 2022 r to czas dla „Niepodległej” …czas zadumy nad tym, co przemija i czas refleksji nad tym, co jest … Wydarzenia w mieście Skale zgromadziły wszystkich, dla których „wolność” „niepodległość” i pamięć o tych, którzy przeszło sto lat temu oddali coś najcenniejszego – życie – za Ojczyznę – nie jest obojętne.
W tym roku czuliśmy dodatkowo dumę, gdyż w skalskim rynku odbyło się uroczyste wciągnięcie flagi RP na nowy maszt. Skała jest wśród gmin woj. Małopolskiego uczestniczących w projekcie „ Pod Biało-Czerwoną”. Pod tą „Biało-Czerwoną” patriotycznie zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”.
Nad przebiegiem uroczystości czuwał dyr. CKSiR w Skale Cezary Bejm. Reprezentacji miejskich i gminnych, pocztów sztandarowych, delegacji nie brakowało. W imieniu władz miejsko-gminnych o wartości „niepodległości, zwłaszcza w kontekście trwającej w Ukrainie wojny” przypomniał, dziękując uczestnikom za udział w uroczystym spotkaniu burmistrz Krzysztof Wójtowicz wraz z Tadeuszem Nabagło z Zarządu Powiatu Krakowskiego. Był też prowadzony przez przedstawicieli Grupy Rekonstrukcyjnej, uroczysty przemarsz uczestników do miejsca pamięci obok skalskiego cmentarza i złożenie tamże wiązanek kwiatów
Święto Niepodległości w Skale to również piękna, trwająca od 2019 r -inicjatywa Senioralnej Rady Miejskiej „Śpiewania pieśni patriotycznych z seniorami”. My dojrzali już wiekiem mieszkańcy miasta i naszej gminy , ze Smardzowic, Szczodrkowic , Minogi, Sobiesęk , Skały… chętnie podjęliśmy się takiego „symbolicznego” przekazywania historii, o której wiele w słowach patriotycznych pieśni. Słowach, które opisują i przypominają wydarzenia, ale też przybliżają zwykłe ludzkie odczucia. Tęsknoty, obawy, nadzieje czy niepewność. Śpiewaliśmy dla „Niepodległej” . Wszyscy czuliśmy radość, wszyscy czuliśmy żal, bo wspólnie opowiadaliśmy śpiewem te same historie. Miło nam było spoglądać w stronę dzieci, wymachujących bez oporu małymi „biało-czerwonymi”, dzieci, które przyprowadzili rodzice by zobaczyli, by posłuchali …a może nawet zaśpiewali wspólnie rytmiczne pieśni. Może zapamiętają, może im się podobało …ważne, że byliśmy razem. Pole organizacyjno- pomysłowe, również tegorocznego spotkania oddaliśmy w ręce Danuty Wilk, która ćwiczyła śpiew z seniorami z Klubu Seniora GROTA, a sprawy organizacyjne z CKSiR .Akompaniament instrumentalny zapewnił Marcin Wilk na akordeonie oraz Zbigniew Wożniak na saksofonie. Dodaliśmy też coś od siebie – „My mamy szczęście, że w tym momencie żyć nam przyszło w kraju nad Wisłą…”
Tekst/foto Barbara Szwajcowska/Marta Parzelka