PODSUMOWANIE 2021 ROKU
Jaki był 2021 r dla seniorów… czyli czas na podsumowanie!
Senioralna Rada Miejska w Skale
Nie zmieniły się zbytnio warunki działania Rady od poprzedniego roku. Nadal pandemia zmieniała świat ten w znaczeniu ogólnym i ten w wydaniu najmniejszym – naszej gminy. Lockdowny ograniczały. Oswajaliśmy się z możliwością załatwiania wielu spraw on-line. Zdobywaliśmy umiejętności cyfrowe. Poznawaliśmy możliwości organizowania webinariów, kursów, spotkań edukacyjnych a nawet dokonywania zakupów właśnie on-line. Wiele nowego, ale też trudnego dla przeważającej części społeczności senioralnej.
Oto kilka informacji wybranych ze sprawozdania –
W miesiącu marcu na pierwszym posiedzeniu Senioralnej Rady Miejskiej podsumowaliśmy działalność na podstawie obszernego sprawozdania za 2020 r oraz podjęliśmy decyzję o złożeniu dwóch wniosków do Urzędu Miasta i Gminy w Skale.
Pierwszy to: Senioralna Inicjatywa Lokalna której celem jest poprawa warunków funkcjonowania lokalnej społeczności miasta.
Projekt lokalny: Zróbmy park pod nazwą „Goplana drewniana”
Lokalizacja: Obszar nieużytków leśnych łączących koniec Alei bł. Salomei i koniec ul. Łokietka. Od działki 759 do działki 1366/6 w obszarze Skała miasto, Skała –wieś
Opis: Stworzenie parku, miejsca przepełnionego zielenią, trasami spacerowymi, dostępnego o każdej porze roku… było i jest marzeniem mieszkańców Skały w każdym wieku. Taką możliwość stwarza teren oddalony zaledwie o kilometr od centrum miasta. Niepowtarzalny klimat obrzeża uzdrowiskowego Ojcowa, piękne krajobrazowo bliskie otoczenie rozpoznawalnej góry Pochylec, zielono porośniętych „Skałek”, tajemniczego grodu Zakonu Klarysek – Grodziska oraz pola wokół pokryte latem zbożami z kwitnącymi makami, chabrami, rumiankami tworzą doskonałe warunki. Należy jedynie dodać mu urody i charakteru. Charakteru, który łączyłby się z przeszłością związaną z funkcjonowaniem zakładu przyrodo-leczniczego i jego nazwą Goplana, skąd proponowana nazwa parku „Goplana drewniana” bo w naszym parku to drzewostan kusił by różnorodnością zdrowotnych właściwości i zapachem historii zapisanej w pięknych, wysokich drzewach
Uroku natomiast dodałaby na przykład minimalna mała architektura, czyli alejki wijące się między drzewami z nietypowymi rzeźbami stworzonymi przez lokalnych artystów lub rzemieślników, ławeczki, które pozwolą się zrelaksować, naturalne zwisające pnącza, górki służące dzieciom do zjazdu zimą na sankach, sztucznie zrobiona wiejąca chłodem grota czy nawet mostek „Miłości” nawiązujący nazwą do pobliskiego Źródełka Miłości …
Wniosek w ramach programu Konsultacje Społeczne Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla obszaru Skała –Miasto i Skała -wieś / Projekt Przestrzeń dla Partycypacji 2/ złożyła 30.09.2020 r Barbara Szwajcowska.
Uzasadnienie. Mieszkańcy miasta nie mają gdzie spacerować. Ulicami, drogami gdzie często brak bezpiecznych poboczy, chodnikami w mieście często trudno się poruszać, a już na pewno nie służą one celom rekreacyjnym. Niezbędne jest miejsce gdzie będzie można korzystać z dobrodziejstw natury. Teren ogólnodostępny i dostosowany do potrzeb mieszkańców. Seniorzy szczególnie widzą potrzebę takiego parku- co często potwierdzają w rozmowach, konsultacjach i wnioskach do SRM- miejsca służącego integracji społecznej i pozwalającego aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu.
Senioralna Rada Miejska w Skale
Inicjatywa lokalna poprzedzona była wnioskiem, z 2020 r Drugi wniosek ,to prośba z wyszczególnieniem potrzeb w zakresie dobrej współpracy UMiG w Skale ze społecznością seniorów, wśród których prosiliśmy o powołanie pełnomocnika ds. seniorów w Urzędzie oraz o tablicę informacyjną w której będzie można wywieszać aktualne zawiadomienia i informacje dla wszystkich seniorów.
Kolejny miesiąc początku roku, czyli kwiecień upłynął nad dyskusją przewodniczących Rad Seniorów w całej Polsce o projektach ustaw skierowanych do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz propozycji petycji skierowanych do Komisji ds. Polityki Senioralnej. Od miesiąca maja zmniejszała się ilość zachorowań w pandemii, co pozwoliło na otwarcie wielu placówek i zniesienie obostrzeń dla ludności. Seniorzy rozpoczęli więc w Domu Kultury w Skale wielomiesięczną przygodę z programem „Zdrowy i Aktywny senior” finansowanym przez MGOPS. Były to spotkania pilatesowe / raz w miesiącu/ a ramach współpracy zaproponowano również seniorom wykład Specjalisty ds. żywienia nt „Smacznie, zdrowo, kolorowo – z poradnika zdrowego odżywiania seniora” wraz z degustacją koktajli, który zorganizowany został w pomieszczeniach Klubu Seniora GROTA. W m-cu maju do gminnego przedsięwzięcia obchodów tygodnia Bibliotekarza i Bibliotek też dołożyliśmy małą cegiełkę „Niecodziennym sentymentalnym spotkaniem” z Barbarą Szwajcowską. Miesiąc maj 2021 roku zainspirował SRM do uczczenia 179 rocznicy pobytu poety C.K.Norwida w Minodze, z racji ogłoszonego w 2021 r Roku Cypriana Kamila Norwida. Udało się zrealizować plan integracyjnego spotkania naszej gminnej społeczności. Tym razem w Minodze. To tam właśnie w 1842 roku w ówczesnym majątku Wężyków gościł literacki patron roku 2021. „W blasku kasztelańskiego dworu” uczniowie Szkoły Podstawowej z Minogi przybliżyli wszystkim uczestnikom spotkania postać i twórczość C.K.Norwida. Nadal cisną się na usta słowa wdzięczności dla właścicieli Pałacu w Minodze za udostępnienie obiektu, co z pewnością podniosło rangę owej uroczystości i Dyrekcji Szkoły Podstawowej im. Stulecia Odzyskania Niepodległości Polski w Minodze za wsparcie i piękne przedstawienie słowno-muzyczne. Udało się też przejść w dniu 20 maja / dzień wyjazdu Norwida z Minogi/ w marszu Nordic Walking symbolicznie nazwanym „Na ścieżkach z Minogi do Skały z Norwidem”, tej części spotkania przewodzili seniorzy z KS Grota.
W kolejnym miesiącu – czerwcu też wiele się działo. Seniorzy szkolili się w Domu Kultury na spotkaniu pt. Jak się uchronić przed kradzieżą czy oszustwem… gdzie szukać pomocy? Szkolenie prowadził prawnik Kajetan Rajski ze Stowarzyszenia FIDEI DEFENSOR ze Szczecina. W czerwcu miała też miejsce bardzo znacząca uroczystość dla społeczności senioralnej naszej gminy – otwarcie Klubu Senior + w Barbarce współfinansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach programu Wieloletniego „Senior+” na lata 2015 -2020 oraz Środków Gminy Skała. Wydarzenie oczekiwane, bo daje nadzieję, że mieszkańcy kolejnych miejscowości gminy będą chcieli zjednoczyć siły i powoływać do życia małe Kluby Seniora. Aktywizacja seniorów to bardzo ważne zadanie każdej lokalnej władzy, na pewno łatwiej jest je realizować poprzez organizacje zrzeszające seniorów. Czas wakacji przyniósł kolejne możliwości w kontynuowaniu wsparcia dla seniorów w kierunku realizacji ich zainteresowań. Porozumienie Senioralnej Rady Miejskiej z CKSiR, dyr. Cezarym Bejmem dotyczyło pozwolenia na bezpłatne korzystanie przez chętnych seniorów z Sali Widowiskowej Domu Kultury podczas spotkań z gimnastyką i finansowania jednego w miesiącu, tego typu spotkania przez CKSiR. 23 lipca odbyło się pierwsze w 2021 r bezpłatne spotkanie pt.„Gimnastyka usprawniajáco-wzmacniająca dla osób starszych” w sali Domu Kultury w Skale.
Zaczerpnęliśmy również w m-cu sierpniu wiedzy na temat odpowiedzialnej produkcji i konsumpcji, czyli jak żyć w duchu „ZERO WASTE”; i jak wspierać akcje ekologiczne, jak dążyć do ograniczenia produkowanych śmieci, co organizować, co proponować, czy warto?…Szkolenie odbyło się w Krakowie 3 sierpnia 2021 roku. Zorganizowane zostało w ramach projektu dofinansowanego ze środków budżetu państwa w ramach programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni +” na lata 2021-2025. Gospodarzem spotkania była „ Fundacja Miejsc i Ludzi Aktywnych- MiLA” w Krakowie.
09 sierpnia 2021 r odbyło się w Urzędzie Miasta i Gminy Skała Posiedzenie SRM, na którym wybrano delegatów na Walne Zebranie Ogólnopolskiego Porozumienia Współpracy Rad Seniorów w Krakowie – Rada jest pełnoprawnym członkiem OPoWRS, oraz podjęto dyskusję i decyzję o złożeniu kolejnej Inicjatywy senioralnej.
Senioralna Inicjatywa Lokalna, której celem jest poprawa warunków funkcjonowania lokalnej społeczności miasta.
Projekt lokalny: Małe miejsca przyjazne oddychaniu – Gmino wybuduj tężnię miejską!
Dlaczego tężnia jest zdrowa? Wokół tego wodno-solnego obiektu wytwarza się prozdrowotny mikroklimat. Przebywanie w nim jest relaksujące i ma wpływ na górne i dolne drogi oddechowe. Po godzinnej wizycie w tężni można wziąć głęboki oddech, ponieważ płuca zostają oczyszczone także ze zgromadzonego w powietrzu pyłu i zanieczyszczeń. Wizyta w tężni nie oznacza nudy – specjalne ławeczki umożliwiają wykonywanie i innych czynności, a kto woli aktywność, może spacerować wokół i korzystać ze zdrowotnych walorów. źródło: malopolska.pl
Lokalizacja: Otoczenie budynku po starym LO. Wykorzystanie kamiennej ściany pomiędzy schodami ograniczającymi ścianę z obu stron lub wybudowanie tężni stojącej samodzielnie.
Opis: Funkcjonowanie małej tężni miejskiej będzie działaniem naprawczym włączonym w rozległy program na rzecz poprawy stanu powietrza. Zakazami nie osiągniemy sukcesu! Wymiana pieców, oczywiście jest konieczna, czy uświadamianie mieszkańców, jakie skutki niesie spalanie śnieci w domowych kotłach. Tylko proces ten trwa latami …a życie nasze – w smogu- nie daje szansy na czekanie. Chcemy zdrowie nasze ratować wszelkimi możliwymi sposobami. Bo przecież jest ich dużo!
Uzasadnienie. Seniorzy szczególnie widzą potrzebę zainstalowania małej tężni miejskiej, co często potwierdzają w rozmowach, konsultacjach i wnioskach do SRM- miejsca służącego integracji społecznej. Korzystają czasem z dobrodziejstw Wieliczki, ale wiąże się to z wyjazdem i dodatkowymi kosztami. Zazdrosnym okiem patrzą też na starania sąsiednich gmin: w Iwanowicach tężnia już funkcjonuje, Sułoszowa otrzymała fundusze od Samorządu Województwa Małopolskiego w naborze 2021 roku / do 24 maja 2021 /. Seniorom smog szkodzi najbardziej, bo zaostrza dolegliwości układu oddechowego…, bo sprzyja chorobom układu krążenia …nawet może mieć negatywny wpływ na układ nerwowy…, Ale w obecnych czasach nie warto licytować się, kto bardziej chory? i dlaczego? Jako cała lokalna społeczność czerpiemy w naszym mieście z codzienności … i jaka ona będzie zależy od nas …i oczywiście od decyzyjnych władz! Informacje prasowe sprzyjają naszej inicjatywie, bowiem fundusze na budowę tężni miejskich prawdopodobnie będą uruchomione w Województwie w roku następnym. Może będzie wówczas szansa na realizację naszej inicjatywy!
Senioralna Rada Miejska w Skale
Wakacje zakończyliśmy udziałem delegatów SRM w Skale: Barbary Szwajcowskiej i Danuty Wilk w Walnym Zgromadzeniu OPoWRS w Krakowie
W miesiącu wrześniu wzięliśmy udział w projekcie pt. „SENIORZE WYJDŹŻE Z DOMU” to wynik porozumienia ze Stowarzyszeniem „Piękne Anioły” z Krakowa. Czas trwania współpracy z Senioralną Radą Miejską w Skale: 1 wrzesień 2021 – 31.12.2021, zakres współpracy: spotkania „Pilates, terapia ruchem dla seniorów” z instruktorką Mają Moczyńską -Papką finansowany przez Stow. „Piękne Anioły”; spotkania nt.„Między splotami i kolorami „ prowadzone przez instruktorkę Magdalenę Tańską zorganizowane w pomieszczeniach KS Grota ul. Langiewicza oraz udział seniorów w spotkaniu Andrzejkowym zorganizowanym przez Stow. „Piękne Anioły” w Kocmyrzowie.
Miesiąc Wrzesień to także miesiąc, w którym odbyło się wielkie święto seniorów miasta i gminy Skała – SENIORALIA 2021
VI Gminny Dzień Seniora, czyli Senioralia 2021, tym razem w plenerze… gościły wszystkich seniorów, dla których edukacja, integracja, garść rozrywki i dobrego humoru są znaczące. /-/Organizatorzy się postarali, a seniorzy zadowolenia nie kryli. Te chwile, kiedy możemy się wspólnie spotykać na takich wydarzeniach są przecież dla nas bardzo ważne…
Podczas uroczystości podpisano Partnerskie porozumienie Gminy Skała ze Stowarzyszeniem MANKO z Krakowa, wydawcą „Głosu Seniora” i nasza gmina przystąpiła do programu ”Skała przyjazna seniorom, Karta Seniora”
Miesiąc wrzesień kończył się apelem do seniorów! Drodzy seniorzy, informujemy o wspaniałej ofercie bezpłatnego, internetowego kursu pt.” Seniorzy w sieci” Czas jest krótki! Zgłoszenia tylko do 28 września 2021
A w listopadzie „Patriotycznym śpiewaniem z seniorami” w Rynku w Skale zamykaliśmy powoli naszą działalność. Koordynatorem i dyrygentką „patriotycznego śpiewania” była Danuta Wilk –seniorka, członek Zarządu Senioralnej Rady Miejskiej. Zabezpieczenie finansów spoczęło na Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji a uzgodnienia z dyr. Cezarym Bejmem oraz burmistrzem Krzysztofem Wójtowiczem przyniosły oczekiwaną realizację planu. Reprezentacyjną część spotkania zapewnili członkowie KS Grota ze Skały.
Zakończył się kolejny rozdział naszej działalności. Należy przyznać, że mimo wielu trudności, jakie już drugi rok niesie nam pandemia Covid staramy się nadal szukać drogi wyjścia pomiędzy tym, co trudne a tym, co dobre dla seniorów. Staramy się dążyć do tego, by głos seniorów był słyszalny, by nie był bagatelizowany. Udaje nam się to z różnym skutkiem!
Dodam w tym miejscu, że o wszelkich rodzajach działalności Senioralnej Rady Miejskiej staram się informować lokalną społeczność i nie tylko, w relacjach prasowych / „Kronika”, „Głos Seniora”, / ale także systematycznie na stronie .www.cksir-skala.pl/seniorzy
Przed nami kolejny rok, będzie taki -jakim go uczynimy, w naszych rodzinach, w senioralnej społeczności, w naszej lokalnej zbiorowości… Wszyscy dokładajmy starań, by był pomyślny!
Barbara Szwajcowska Przewodnicząca Senioralnej Rady Miejskiej w Skale
