POLITYKA SENIORALNA
W LOKALNEJ STRATEGII ROZWOJU
Czy o polityce senioralnej będzie coś w Lokalnej Strategii Rozwoju?
Oto pytanie, na które odpowiedzi szukały przedstawicielki lokalnej społeczności seniorów gminy Skała Barbara Szwajcowska i Urszula Wilk. Otwarte spotkanie dla mieszkańców gminy Skała w sprawie Lokalnej Strategii Działania zorganizowało Stowarzyszenie LGD „Nad Białą Przemszą” z Wolbromia. Dlaczego LGD z Wolbromia, a nie LGD ze Skały? Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać, padła już na wstępie spotkania. Otóż dotychczasowa LGD „Jurajska Kraina”, która działała w Skale i obejmowała swym zasięgiem pięć gmin stara się podobnie jak gmina Jerzmanowice –Przeginia i Sułoszowa o członkostwo w LGD znacznie większej, bo działającej na obszarze siedmiu gmin. Przedstawiciele LGD z Wolbromia przyjechali, więc do Skały , by dyskutować nad tym, co tutaj lokalnie dobre, a co złe.
Wszyscy mieszkańcy gminy zostali zaproszeni na spotkanie w dniu 24 października 2020 r do Domu Kultury w Skale. Uczestniczyło niewielu. Przedstawicielki z Senioralnej Rady Miejskiej oraz KS GROTA w Skale chciały dowiedzieć się jak w takiej strategii postrzegana jest senioralna część lokalnej społeczności. Perspektywa przyszłości życia osób starszych, to temat niezwykle istotny gdyż społeczeństwo się starzeje, a w małej społeczności takiej jak przeszło dziesięciotysięczna gmina trudno będzie stworzyć – znając stan obecny – dogodne warunki dla ich życia. Ciągle walczy się ,by głos seniorów był słyszalny. Bardzo potrzeba przyszłościowego myślenia, a nawet decyzji, by już dzisiaj planowano potrzeby dla seniorów, bo już dzisiaj 23% mieszkańców gminy –to seniorzy. A nawet z analizy stanu mieszkańców w poszczególnych miejscowościach gminy pojawia się rekordzista – wioska, w której 64% to seniorzy. Seniorzy – z racji wieku- pewnie już mniej wierzą w możliwości sprawcze, tylko zastanawiające jest, dlaczego w takie możliwości nie wierzą mieszkańcy gminy Skała, dlaczego nie chcą zabiegać o lepszą przyszłość? Początki dyskusji podczas spotkania skierowały się w stronę prac warsztatowych. Artykułowaliśmy atuty gminy i dotychczasowe osiągnięcia. Analizowaliśmy problemy prawie dla każdej grupy mieszkańców. Zestawienia dały obraz gminnej rzeczywistości. Taką zobaczyli przedstawiciele LGD „Nad Białą Przemszą” na pierwszym spotkaniu w gminie Skała.
Wśród wielu propozycji, jakie „zapisano” dla najstarszej części naszej społeczności znalazły się: – powstanie miejskiego parku w Skale – usuwanie barier architektonicznych – usprawnienie komunikacji ze wszystkich gminnych miejscowości – ścieżki spacerowe , rowerowe, ławeczki dla odpoczynku- wybudowanie tężni- zakładanie w miejscowościach gminy klubów dziennego pobytu seniorów, by seniorzy mogli spotykać się w miejscu zamieszkania … Padła także propozycja zastanowienia się planowaniem przeznaczenia starego budynku po Liceum Ogólnokształcącym w Skale przy ul. Langiewicza na taki „Budynek przyjaznego starzenia się”. Dobrze by było, gdyby znalazły tam miejsce zarówno klub dziennego pobytu seniorów jak i inne kluby / już są Warsztaty Terapii Zajęciowej „Leonardo” /, organizacje służące osobom starszym…
Pierwsze spotkanie za nami. Jeszcze pewnie nie raz usłyszymy o Lokalnej Strategii Rozwoju. Zainteresujmy się! Seniorzy podobno to potęga doświadczeń życiowych …może też pomysłów!
Barbara Szwajcowska
