UWAGA!
JEŻE I ŻABKI NA DRODZE!
Uwaga! Jeże i żabki na drodze!
Jeże, małe urocze kolczaste zwierzątka właśnie budzą się z zimowej hibernacji. Ich mieszkaniem w zimie była sterta liści i krzaków zgromadzona w np. w ogrodzie czy na polu. Są zmęczone i głodne ponieważ podczas snu zużyły większość zapasów energii którą posiadały. Budzą się w naszym ogrodzie i szukają wody, próbują przejść przez zaporę szczekających i atakujących je psów, wydostać się za ogrodzenie, przebiec przez ulicę, ominąć sadzawkę czy zbiornik z wodą tak aby się nie utopić, omijać studzienki i betonowe rowy z których nie ma wyjścia, uciekać przed wypalaną trawą, zwijać się w kulkę przed nieopanowaną agresją złych ludzi. Często zanim jeszcze się obudzą są spalane razem z liśćmi pozostawionymi w ogrodzie lub giną przy wypalaniu traw.
Czy jeże, poczciwe, piękne pożyteczne, chronione zwierzątka, nasi sprzymierzeńcy w ogrodzie muszą tyle cierpieć aby rozpocząć swoje wiosenne życie. Ich populacja co roku się zmniejsza, żyją krótko, tylko kilka lat. Dajmy im szansę. Stosujmy kilka zasad a przyroda sama nam podziękuje za to.
Żabki które również przetrwały zimę w swoich miejscach zimowania np. zagrzebane w ziemi rozpoczynają wiosnę od wędrówki w ramach okresu godowego. Z pierwszymi promieniami ciepłego słońca migrują celem rozrodu do zbiornika wodnego. Samice są wtedy bardzo ciężkie, mają już skrzek a często towarzyszy im samiec którego mają na grzbiecie. W takim układzie poruszają się bardzo powoli i nie mają szansy przekroczyć asfaltowej ulicy. Prosimy zwracajcie uwagę na takie rejony! Żaby tylko chcą dojść do wody. Populacja żab również się zmniejsza a należy zaznaczyć, że podlegają one ochronie.
Mamy kilka takich miejsc w Gminie Skała gdzie masowo żaby są rozjeżdżane przez samochody. Może uda się jeszcze coś zrobić w tym roku zanim żaby się obudzą. W naszym rejonie pojawiają się w dużej ilości na drodze w okolicy ronda Cianowice a stacją benzynową. Inne miejsce to Rzeplin w kierunku Przybysławic obok Pałacu. Tam ustawiono już znaki drogowe informujące o płazach na drodze. Obecnie Urząd Gminy podjął rozmowy dotyczące zabezpieczenia drogi właśnie na wysokości ronda Cianowice – Skała. W ubiegłym roku niestety było to miejsce niesamowitej śmiertelności żab i jednocześnie stwarzało zagrożenie komunikacyjne. Wykonanie takich barier nie jest niemożliwe. Bardzo dobrym przykładem jest ochrona żab obok Zamku w Pieskowej Skale gdzie od przeszło 10 lat corocznie Towarzystwo na Rzecz Ochrony Przyrody wspólnie z Ojcowskim Parkiem Narodowym chroni kilka tysięcy żab. W tym roku poprosiliśmy Towarzystwo o pomoc w sprawie naszych żab i bardzo dziękujemy za merytoryczne wsparcie i spotkanie na Komisji w Urzędzie Gminy.
Mamy nadzieję że uda się wspólnie ocalić naszych czterołapkowych przyjaciół. Zadbajmy o to aby dać szanse życia tym najmniejszym a nasz świat będzie piękniejszy.
Co zrobić aby pomóc jeżom i żabkom:
– uczulajmy kierowców aby nie przejeżdżali żab i jeży
– nie wypalajmy liści i traw – to czyn zabroniony powoduje śmiertelność ok 25% jeży
– zwracaj uwagę czy Twoje psy nie znalazły w ogrodzie jeża, jeżeli tak to delikatnie go wynieś poza teren ogrodzony z dala od drogi
– uważaj na drodze, jeże często przebiegają zwłaszcza nocą – 25% śmiertelności to wypadki komunikacyjne
– zwracaj uwagę i nie bądź obojętny jeżeli ktoś krzywdzi jeża, żabę lub inne zwierzę
– jeżeli widzisz jeża któremu można pomóc, zrób to
– nie dotykaj jeży które są zdrowe i w bezpiecznym miejscu, poradzi sobie sam
– w miejscach gdzie występują cieki lub zbiorniki wodne zachowaj ostrożną jazdę
– porozmawiaj z dzieckiem o ochronie przyrody
– dowiedz się więcej jeżeli temat Cię zaciekawił i kochasz przyrodę
Magdalena Węgiel