WYRUSZAMY ŚLADAMI
LOKALNEJ HISTORII
Na szlakach lokalnej historii w 2023 r -Ojców
Życie musi być różnorodne by ciekawiło , by zachęcało , by dostarczało informacji , by inspirowało…Podobnie jak w realizowana wspólnie ze społecznością lokalnych seniorów inicjatywa Senioralnej Rady Miejskiej w Skale pt. ”Śladami lokalnej historii”. Zdeterminowani,by popularyzować wiedzę o ważnych lokalnych wydarzeniach , o miejscach…by popularyzować wiedzę z zakresu kultury i tradycji, a zwłaszcza, by integrować społeczność lokalną – po dwóch latach poznawania miejsca pobytu CK Norwida -Minogi – w lipcu 2023 roku wyruszyliśmy do Ojcowa.
Warto było kiedyś poznawać Ojców …warto i teraz poznawać i odkrywać ponownie tę unikalną atmosferę ojcowskiego kurortu. Chcieliśmy – zwłaszcza- dotykać przeszłości polskiego kompozytora i pianisty epoki romantyzmu – Fryderyka Chopina, który 193 lata temu przeżył wielką przygodę w Ojcowie.
…W lipcu 1829 roku, zdając końcowe egzaminy, 19-letni Fryderyk Chopin zakończył edukację w warszawskiej Szkole Głównej Muzyki /-/ Prawdziwe jednak atrakcje spotkał 27 lipca podczas podróży do Ojcowa. /-/ w niedzielę, 27 lipca, po obiedzie, wynająwszy wóz chłopski krakowski czterokonny, po minięciu rogatek / „przyjaciele”/kazali się wieźć do Ojcowa. Chcieli przenocować w oddalonej o milę oberży niejakiego pana Indyka
Ojców to kolejny ślad miejsc ciekawych bądź związanych z przeszłością na mapie naszej gminy Skała ,których poznanie podnosi rangę naszej lokalnej historii.
Udział w festiwalu muzycznym „Chopin w Ojcowie” organizowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ojcowa i doskonałą pomysłodawczynię Beatę Paprocką dał możliwość spotkania z wielką twórczością Fryderyka Chopina której urywki zaprezentowali wybitni polscy pianiści wśród których był Janusz Olejniczak oraz Lidia Grychtołówna.
Powiedzieć by można, że byliśmy świadkami montowania ciągu dalszego tamtych czasów.
22 lipca 2023 roku powstała bowiem w Ojcowie festiwalowa tradycja, w Parku Zdrojowym powstała Aleja Gwiazd Muzycznych, gdzie jako pierwszy wmurowany został odcisk dłoni Janusza Olejniczaka. Wszystko odbywało się w wyjątkowej atmosferze, we wspaniałym krajobrazowo Parku wśród licznie zgromadzonych uczestników pierwszego dnia festiwalu oraz gości specjalnych: Wicemarszałka Senatu Marka Pęka, Wicemarszałka Woj. Małopolskiego Łukasza Smółki, Starosty krakowskiego Wojciecha Pałki, przew. Rady Powiatu Piotra Goraja oraz członków Zarządu Agnieszki Pyla i Tadeusza Nabagło, burmistrza miasta i gminy Skała Krzysztofa Wójtowicza oraz wójta gminy Sułoszowa Stanisława Gorajczyka.
Wrażeń nie brakowało, wspomnień o Ojcowie bliskim dla seniorów przez dziesiątki lat również. Skalska Senioralna Rada uznała więc iż dopełnieniem realizacji całości tegorocznego wydarzenia „Śladami Lokalnej Historii” będzie zorganizowana do końca 2023 roku w Domu Kultury wystawa starych niepublikowanych fotografii pt. „Zwyczajny- niezwyczajny Ojców”.
Wiele osób ze starszego pokolenia już odchodzi, wraz z nimi odchodzą w zapomnienie stare zdjęcia …trzeba je ratować póki jeszcze możemy ! Warto zapisaną w nich historię przybliżyć młodym pokoleniom !
Zdjęcia mogą przedstawiać mieszkańców, obrzędy, historie rodzinne bądź społeczne, zakamarki starego Ojcowa. Warto zadbać również o opisy do zdjęć, które zapewne dadzą fascynujący obraz naszego społeczeństwa właśnie poprzez ciekawe informacje, wspomnienia, opowiadania … Ocalimy je też od zapomnienia!
Tekst/foto barbara szwajcowska
Na szlakach lokalnej historii 2023 roku- Ojców
Koncerty chopinowskie rozbrzmiewały w Ojcowie przez dwa dni . Spotkania prowadził z doskonałą znajomością sztuki Chopina oraz artystów uczestniczących w Festiwalu.
Ciekawie i fascynująco zabrzmiały słowa prof. Adama Wibrowskiego, który w pierwszym dniu Festiwalu przybliżył w swojej prelekcji ciekawostki nt ”Chopina wyprawy w naturę”.
Koncerty chopinowskie rozbrzmiewały w Ojcowie przez dwa dni. Spotkania prowadził z doskonałą znajomością sztuki Chopina oraz artystów uczestniczących w Festiwalu.
Dał możliwość wysłuchania prelekcji nt „Chopina wyprawy w naturę” wygłoszonej przez Adama Wibrowskiego Prezesa Towarzystwa Chopinowskiego w Nohant, „pianistę i pedagoga od 30 lat związanego z licznymi uczelniami w Europie /-/ twórca i dyrektor artystyczny programu UE „Fortepian -zwierciadło kultury europejskiej” Profesor podkreślił, że „tam gdzie był Chopin, tam są również jego strony” toteż związany jest z Nohant we Francji a dzisiaj przyjechał do Ojcowa, bo tutaj też Chopin był. Wspomnienie o wielkim kompozytorze pozwoliło doszukać się odpowiedzi na pytanie i dlaczego przyjechał kiedyś właśnie do Ojcowa i co wywarło na Chopinie duże wrażenie. Było też wiele o Nohant gdzie powstała przeważająca część jakże ważnej twórczości Chopina. Mogliśmy zobaczyć obraz przywieziony przez pana prof. Z Francji a przedstawiający tamtejszy zamek i nawet podobny do tego ojcowskiego na który spoglądaliśmy ukradkiem , bo i wyjaśnienia dotyczące „ wtargnięcia wiejskiego życia w muzykę Chopina” wiązały się z tymi dwoma zamkami gdzie Chopin przeżył podobne przygody. Było też o „Kraków Piano Summer Festiwal” corocznej serii koncertów, mających na celu odbudowę pięknych krakowskich tradycji muzycznych, zwłaszcza pianistycznych zapoczątkowanych już w XIX w wieku przez ulubiona uczennicę i przyjaciółkę Fr. Chopina księżną Marcelinę Czartoryską.