NOWOROCZNE KLIMATY...

Noworoczne klimaty, czyli jak po starym i co przed nowym rokiem…

O północy wystrzelił w niejednym domu szampan…w kilku miejscach naszego małego miasteczka słychać było fajerwerki, mało widoczne – gęsta mgła otuliła Skałę, cieszyły, więc tylko gospodarzy i czasem bliskich sąsiadów… wokół cicho, ciemno, bo, po co ktoś miał wychodzić z domu … Nie pamiętamy takiego zakończenia roku jak długo żyjemy. Bez sylwestrowych zabaw, bez domówek, bez „pożegnań roku minionego w GROCIE”, bez spotkań na skalskim rynku, pełnych życzeń i tych oficjalnych i tych składanych sobie nawzajem, popijanych łykiem zmrożonego od zimna szampana … w głośnej oprawie pokazu fajerwerków .

Lockdown lub po polsku „lokdałn” zmienił wszystko! Spotkania realne zamieniliśmy – po pokonaniu bariery komputerowej- na wirtualne. Pewnie słusznie – na naukę nigdy nie jest za późno. Życzenia często nie są już takie płynące z serca, napisane przez nas – są piękne, gotowe, ogólne, pasujące do każdego …filmiki, satyryczne scenki, humorystyczne przekazy… Pewnie słusznie – świat staje się dużo łatwiejszy! W pomieszczeniach możemy spotykać się ,siedząc w odpowiedniej odległości np. z zachowaniem dystansu minimum 1, 5 m, w kościołach 1 osoba na 15 m kw. Pewnie słusznie – bo z wirusami nie wygramy, skoro ich nie widzimy to i nie przegonimy! I tak dalej …czyli są – pomijając ten ogrom złego – i dobre strony ubiegłorocznej odmiany.

Wchodzimy w Nowy 2021 Rok! Nie traćmy nadziei … walczmy o każdy piękny dzień od chwili wschodzącego słońca do jego zachodu, przesterujmy uwagę na nasze zdrowie, różne formy rehabilitacji i aktywność wszelakiego rodzaju, bo pomaga budować siłę – szukajmy zatem celu, pasji, odwagi i optymizmu. Podpowiem, co najbliższe naszym możliwościom i jest w zasięgu ręki –urządzajmy małe własne zielone ogrody, ogródki … one pozwalają zapominać o zmartwieniach i smutkach, dają radość, zapraszają do pracy fizycznej i odpoczynku, rezultaty, jakie by nie były przynoszą satysfakcję, zachwycają zapachami, kolorami, różnorodnością …

Nie traćmy nadziei… brak osobistych spotkań zamieńmy na wirtualne, damy radę! Nowoczesne środki komunikacji minimalizują poczucie wyobcowania, a więc angażujmy się w zdobywanie nowych umiejętności, starajmy się więcej, bądźmy w tym cierpliwi i wytrwali.

Życzę także tradycyjnie, aby w 2021 Roku wszystkie dni były radosne i szczęśliwe, bez obaw, zmartwień i


 niepewności…niech ten rok da nam poczucie wartości i godności…


Barbara Szwajcowska