ZOŚKA -
MOJA WIELKA MIŁOŚĆ

Drodzy czytelnicy!

ZAPRASZAMY DO NASZEJ BIBLIOTEKI PO WSPANIAŁĄ OPOWIEŚĆ O POWSTAŃCZEJ

MIŁOŚCI!

ZOŚKA MOJA WIELKA MIŁOŚĆ

DOROTA MAJEWSKA i ALEKSANDRA PRYKOWSKA – MALEC

Młodzi i zakochani. Najpiękniejszy okres w ich życiu przypadł na trudne i niebezpieczne czasy.

 Bali się, ale wierzyli, że miłość przezwycięży wszystko.

Niestety tragiczne wojenne wydarzenia przekreśliły ich wspólną przyszłość. Hala Glińska, dziewczyna Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” w historii spisanej przez Dorotę Majewską i Aleksandrę Prykowską-Malec, wspomina swojego bohatera.

On, Tadeusz Zawadzki. Harcmistrz, podporucznik Armii Krajowej i Komendant Grup Szturmowych. Odważny, przystojny, prawdziwy przywódca. Ona, Hala Glińska. Harcerka i sanitariuszka batalionu „Golski”. Energiczna, pełna wdzięku, gotowa do poświęceń. Wielka i jedyna miłość Tadeusza, który zginął tragicznie 20 sierpnia 1943 roku. Miał 22 lata. Zakochanej dziewczynie cały świat rozpadł się na kawałki. Życie jednak toczyło się dalej, nie mogła bez końca opłakiwać ukochanego. Postanowiła wspomnienie o nim ocalić od zapomnienia.

Hala Glińska opowiada także o swoim beztroskim dzieciństwie w zamożnej rodzinie właściciela fabryki w przedwojennej Warszawie, pięknym okresie nauki w gimnazjum i zawartych wtedy przyjaźniach, wspólnych zabawach, wyjazdach i harcerstwie. Do grona przyjaciół Hali należeli m. in.: Danka Zdanowiczówna,  Janek Bytnar „Rudy” i jego siostra Duśka, Alek Dawidowski i Basia Sapińska – postacie znane z „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Nagle, ci młodzi ludzie stanęli wobec grozy wojny. Nie zastanawiając się podjęli walkę. Poświęcili swoją młodość i życie dla wolności ojczyzny. Kobieta wraca też pamięcią do lat powojennych, wspomina męża, opowiada o rodzinie – dwóch córkach i sześciorgu wnucząt.