KRONIKA KRYMINALNA RETRO

KRONIKA KRYMINALNA RETRO

 

ZBRODNIA I WYSTĘPEK W PRZEDWOJENNEJ SKALE I OKOLICY…

 

Skała – 1938 r.

 

Samobójstwo notariusza.  W Skale, pow. olkuskiego, tamtejszy notariusz Antoni Łukasiewicz pozbawił się  życia, strzelając w skroń z pistoletu. Denat od dłuższego czasu cierpiał na ataki sercowe i astmę i to prawdopodobnie było przyczyną samobójstwa. (Gazeta Kielecka 1938, R. 69, nr 45).

 

Minoga – 1938 r.

 

Napad na plebanię i zamordowanie księdza. W dniu 30 maja r. b. o godz. 11-ej w nocy na plebanię w Minodze (pod Ojcowem) wtargnęło 3-ech uzbrojonych bandytów. Wszedłszy na plebanie strzelili kilkakrotnie do ks. proboszcza Franciszka Lewińskiego, poczem zabrawszy 200 zł  gotówką, 3 kg srebrnych starych monet  i złoty zegarek , zbiegli w stronę Miechowa. Ks. Franciszek Lewiński w drodze do szpitala krakowskiego zmarł. Policja zarządziła pościg za bandytami. (Gazeta Kielecka 1938, R. 69, nr 43).

 

Wydarzyło się w 1898 r. przy kościele w Skale

W osadzie Skała, w parafialnym kościele odbywał się ślub młodej pary włościan. Przy wyjściu z kościoła po dopełnionym obrzędzie, brat panny młodej Wawrzyniec Wilk dla uczczenia uroczystości wyjął z kieszeni rewolwer i wypalił na wiwat. W tłoku jednak z tłumu ktoś trącił go w rękę więc  kula zamiast poszybować wysoko, ugodziła w piersi jego rodzonego brata Wincentego, który na miejscu ducha wyzionął. (Gazeta Kielecka 1898 R. 29, nr 93).